Illuminate Festival

Attention: open in a new window. PrintE-mail

A Showcase of HSC major projects and performances from students in Design and Technology, Drama, English Extension, Software Design, Music and Visual Arts

Special Guest

RAMESH NITHIYENDRAN

Class of 2006; Contemporary Artist;
UNSW Associate Lecturer

Opening Night

Monday 28 August 2017

Exhibition viewing 5:30pm - 6:30pm

Performances from 6:30pm - 8:00pm

Great Hall, Sydney Boys High School

Full Program

STUDENT NAME SUBJECT/MEDIA CLASS SUPERVISING TEACHER
DAY 1: Monday 28th August
PERIOD 3 Daniel Cai (Yr 12) Film 8Ar9 Ms Stewart
Marco Yu (Yr 12) Music 8Ms8 Ms Gubb
HSC Drama GP (Yr 12) Drama 10En1 Mr Ohlback
10En2 Ms Pride
PERIOD 4 Phillippe Tung (Yr 12) Film 9En2 Ms Barr
Lawrence Zhai (Yr 12) Music 9En6 Ms Pride
Jasper M-B (Yr 12) Drama (Monologue) 10ZMs Ms Miller
11Ms Ms Kim
PERIOD 5 Andrew Chang (Yr 10) Film 8Ms6 Ms Kim
Kai Huang (Yr 11) Music 8Ms7 Mr Gubb
Hugh Bartley (Yr 12) Drama (Monologue) 9En1 Ms Jollie
9En4 Ms Howland
DAY 2: Tuesday 29th August
PERIOD 1 Daniel Cai (Yr 12) Film 7Ms7 Ms Kim
Manson Luk (Yr 12) Music 7Ms8 Ms Miller
William Winter (Yr 9) Poetry Slam 7Ms9 Mr Gubb
7Ar5 Ms Apostolides
PERIOD 2 Phillippe Tung (Yr 12) Film 7EnF Mr Beringer
Charlie Weng (Yr 12) Music 7Ch3 Ms Fong
William Winter (Yr 9) Slam Poetry 7La4 Mr Drivas
7Ms6 Mr Gubb
PERIOD 3 Julian Markworth-Scott (Yr 10) Film 8En1 Msr Shirley
Jordan Chung (Yr 12) Music 8Sc5 Mr The
Yr 10 Group Performance Drama 9YMA/9YMs Mr Gubb/Ms Kim
9YVa Ms Apostolides
PERIOD 4 Daniel Cai (Yr 12) Film 9En3 Ms Curry
Marco Yu (Yr 12) Music 9Sc5 Ms Ibbott
Nicholas Palmer (Yr 9) Slam Poetry 9Sc7 Ms Manolios
10ZMs/11Ms Ms Miller/Ms Kim
PERIOD 5 Phillippe Tung (Yr 12) Film 7Ms2 Mr Gubb
Samson Xie (Yr 12) Music 7Ms3 Ms Kim
Yr 10 Group Performance Drama 9En6 Ms Pride
9En7 Ms Jassy
DAY 3: Wednesday 30st August
PERIOD 1 Phillippe Tung (Yr 12) Film 9En1 Ms Jollie
Lingyu Wong (Yr 11) Music 9En2 Ms Barr
Nicholas Palmer (Yr 9) Slam Poetry 9En3 Ms Curry
9En4 Ms Powell
PERIOD 2 Christian Lam (Yr 9) Film 7Ms4 Ms Kim
Junior Stage Band Music 7Ms5 Ms Miller
William Winter (Yr 9) Slam Poetry 8En4 Mr Eggleton
8En6 Ms Beringer
PERIOD 3 Daniel Cai (Yr 12) Music: Paul Feng (Yr 8) Film 7Ar2 Ms Apostolides
William Winter (Yr 9) Slam Poetry 7DT3 Mr Prorellis
7GyS Ms Marsh
7Ms1 Ms Kim
PERIOD 4 Daniel Cai (Yr 12) Film 8Ar6 Ms Apostolides
Francis Nguyen (Yr 10) Music 8Ms4 Ms Kim
Nicholas Palmer (Yr 9) Slam Poetry 8Ms9 Ms Miller
8Ar7 Ms Stewart
PERIOD 5 Edmond Wong (Yr 9) Film 8Sc3 Ms O'Driscoll
Yung Kim (Yr 9) Music 8Ar2 Ms Stewart
Yr 10 Group Performance Drama 8DT3 Ms Comben
8Ms1 Ms Kim
DAY 4: Thusday 31st August
PERIOD 1 O Gao & R Ramanathan (Yr 10) Film 11En1 Ms Howland
Lingyu Wong (Yr 12) Music 11En2 Ms Pride
Aaryan Vatandoust (Yr 12) Drama (Monologue) 11En3 Ms Barr
11Dr Ms Powell
PERIOD 2 R Jepson, N Pan & D Cho (Yr 10) Film 10XAE Mr Huynh
Kim Nicholls (Yr 10) Music 10XRB Mr Comben
HSC Drama GP Drama 10XVD Ms May
11DT Mr Scrivener
      7Ms7 Ms Kim
PERIOD 3 Daniel Cai (Yr 12) Film 10ZMS/11MS Mr Gubb/Ms Kim
Archibald Fox (Yr 12) Music 11En4 Ms Davis
Thomas McGrath (Yr 12) Drama (Monologue) 11En5 Ms Dam
11SDs/12SDs Ms Dam/Mr Comben
PERIOD 4 Daniel Cai (Yr 12) Film 10En2 Ms Pride
Kai Huang (Yr 11) Music 10En4 Ms Eggleton
Jasper M-B (Yr 12) Drama (Monologue) 10Sc3 Ms Karagiannis
10Sc5 Mr Coan
PERIOD 5 Phillippe Tung (Yr 12) Film 10En3 Mr Beringer
Nathan Trinh (Yr 11) Music 10En5 Mr Shirley
Hugh Bartley (Yr 12) Drama (Monologue) 10En6 Ms Jollie
10En7 Ms Jassy
DAY 5: Friday 1st September
PERIOD 1 Suvipra Vaidya (Yr 9) Film 9XC1 Ms Leong
Christopher Yuan (Yr 11) Music 9XC2 Ms Stephens
Yr 10 Group Performance Drama 9XH1 Ms Harcourt
9XH2 Ms Davis
PERIOD 2 Mithcell Liu (Yr 9) Film 7Ar7 Ms Reemst
Andrew Gu (Yr 8) Music 7DT1 Mr Huynh
HSC Drama GP (Yr 12) Drama 7DT2 Mr Gifford
7Ms3 Ms Kim